General information
From :
Version
Nongl Tirkin
| Family |
Tirkin |
|---|---|
| Category |
|
| Base level | Lv.40 |
| Time | — |
| Weakness | |
| Weather | |
| Musics | Monster Surprised You |
Nongl Tirkin
Lv.40
Quest Exclusive Boss
Apparitions
Rewards
| Name | Type | Rarity | Luck |
|---|---|---|---|
| Moon Cube | Cubes |
![]() |
6% |
| Moon Cube | Cubes |
![]() |
4% |
| Fusion Combo Up III | Rough auxcore |
![]() |
9.6% |
| Opening Art III | Rough auxcore |
![]() |
11.2% |
| Common Core Crystal | Core Crystals |
![]() |
7.5% |
| Motor Chip | Cores ship |
![]() |
10.8% |
Rewards
| Name | Luck |
|---|---|
Moon Cube |
6% |
Moon Cube |
4% |
Fusion Combo Up III |
9.6% |
Opening Art III |
11.2% |
Common Core Crystal ![]() |
7.5% |
Motor Chip ![]() |
10.8% |
Quests
Quests
Behavior
Mouvement
‹ Walking speed ›
2.4m/s
‹ Running speed ›
7.2m/s
‹ Fighting speed ›
5.4m/s
Detection
‹ Nature ›
Aggressive
‹ Sight ›
90° / 20m
‹ Detection dist. ›
10m
Shape
‹ Front ›
90°
‹ Back ›
90°
‹ Left side ›
90°
‹ Right side ›
90°
Behavior
Mouvement
Walking speed
2.4m/s
Running speed
7.2m/s
Fighting speed
5.4m/s
Detection
Nature
Aggressive
Sight
90° / 20m
Detection dist.
10m
Shape
Front
90°
Back
90°
Left side
90°
Right side
90°
Fighting features
Lv.
Statistics
HP
76103
Strengh
286
Ether
255
Dexterity
140
Agility
77
Luck
133
Physical Def.
77%
Def. Ether
30%
Crit. Rate
10%
Block rate
100%
BackRewards
EXP
326
WP
22
SP
10
Gold
140
Fighting features
—
—
— Lv. —
Statistics
‹ HP ›
76103
‹ Strengh ›
286
‹ Ether ›
255
‹ Dexterity ›
140
‹ Agility ›
77
‹ Luck ›
133
‹ Physical Def. ›
77%
‹ Def. Ether ›
30%
‹ Crit. Rate ›
10%
‹ Block rate ›
100%
BackRewards
‹ EXP ›
326
‹ WP ›
22
‹ SP ›
10
‹ Gold ›
140
Base Resistances

40%
‹ Break ›

—%
‹ Topple ›
—%
‹ Launch ›

—%
‹ Smash ›

—%
‹ Blowdown ›

—%
‹ Knockback ›
Base Resistances

40%
Break

—%
Topple
—%
Launch

—%
Smash

—%
Blowdown

—%
Knockback
Rage
| Conditions | Description |
|---|---|
| HP have been reduced |
Increases damage dealt per each ally in battle by : 20% Ether damage received is reduced : 30% Damage received from elemental weakness increased : 30% Type : |
Rage
| Type | Conditions | Effects |
|---|---|---|
![]() |
HP have been reduced |
Increases damage dealt per each ally in battle by : 20% Ether damage received is reduced : 30% Damage received from elemental weakness increased : 30% |
Arts
Desperate Charge
100
Warrior Pride
3000
Wings of the Albatross
150
Arts
Desperate Charge
| Type | Reinforcements |
|---|---|
| Recharge | 60 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 100 |
| Hit | 1 |
| Target | Self |
| Area of effect | Circle around |
| Radius | 30m |
Warrior Pride
| Type | Recovery |
|---|---|
| Recharge | 45 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 3000 |
| Hit | 1 |
| Target | All Allies |
| Area of effect | Circle around |
| Radius | 20m |
Wings of the Albatross
| Type | Ether |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 10 seconds |
| Reaction | Blowdown |
| Effect | — |
| Power | 150 |
| Hit | 1 |
| Target | All Enemies |
| Area of effect | Line |
| Lenght | 12m |
| Wide | 4m |
Cubes 

Rough auxcore
Core Crystals
Cores ship

