General information
From :
Version 1.2.0
Raine Tirkin DLC
| Family |
Tirkin |
|---|---|
| Category |
|
| Base level | Lv.7 |
| Time | — |
| Weakness | |
| Weather | |
| Musics | Battle!! |
Raine Tirkin
Lv.7
Quest Exclusive Enemy DLC
Apparitions
Rewards
| Name | Type | Rarity | Luck |
|---|---|---|---|
| Fluffy Hat | Hats |
![]() |
8.4% |
| Fluffy Hat | Hats |
![]() |
5.6% |
| Emergency Guard I | Rough auxcore |
![]() |
14% |
| Helping Hand I | Rough auxcore |
![]() |
14% |
| Opening Art I | Rough auxcore |
![]() |
14% |
| Common Core Crystal | Core Crystals |
![]() |
5% |
Rewards
| Name | Luck |
|---|---|
Fluffy Hat |
8.4% |
Fluffy Hat |
5.6% |
Emergency Guard I |
14% |
Helping Hand I |
14% |
Opening Art I |
14% |
Common Core Crystal ![]() |
5% |
Quests
Quests
Behavior
Mouvement
‹ Walking speed ›
2.4m/s
‹ Running speed ›
7.2m/s
‹ Fighting speed ›
6.6m/s
Detection
‹ Nature ›
Aggressive
‹ Sight ›
60° / 10m
‹ Detection dist. ›
5m
Shape
‹ Front ›
90°
‹ Back ›
90°
‹ Left side ›
90°
‹ Right side ›
90°
Behavior
Mouvement
Walking speed
2.4m/s
Running speed
7.2m/s
Fighting speed
6.6m/s
Detection
Nature
Aggressive
Sight
60° / 10m
Detection dist.
5m
Shape
Front
90°
Back
90°
Left side
90°
Right side
90°
Fighting features
Lv.
Statistics
HP
1658
Strengh
42
Ether
38
Dexterity
50
Agility
38
Luck
22
Physical Def.
38%
Def. Ether
-10%
Crit. Rate
20%
Block rate
0%
Rewards
EXP
44
WP
3
SP
2
Gold
28
Fighting features
—
—
— Lv. —
Statistics
‹ HP ›
1658
‹ Strengh ›
42
‹ Ether ›
38
‹ Dexterity ›
50
‹ Agility ›
38
‹ Luck ›
22
‹ Physical Def. ›
38%
‹ Def. Ether ›
-10%
‹ Crit. Rate ›
20%
‹ Block rate ›
0%
Rewards
‹ EXP ›
44
‹ WP ›
3
‹ SP ›
2
‹ Gold ›
28
Base Resistances
%
‹ Break ›
%
‹ Topple ›
%
‹ Launch ›
%
‹ Smash ›
%
‹ Blowdown ›
%
‹ Knockback ›
Base Resistances
%
Break
%
Topple
%
Launch
%
Smash
%
Blowdown
%
Knockback
Rage
| Conditions | Description |
|---|---|
| HP have been reduced |
Damage received from elemental weakness increased : 30% Increases damage dealt per each ally in battle by : 20% Type : |
Rage
| Type | Conditions | Effects |
|---|---|---|
![]() |
HP have been reduced |
Damage received from elemental weakness increased : 30% Increases damage dealt per each ally in battle by : 20% |
Arts
Auto-Attack
100
Pointy Stick
250
Spear of Justice
350
Auto-Attack
100
Arts
Auto-Attack
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 2 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | Increases damage dealt from the back by 100%. |
| Power | 100 |
| Hit | 1 |
| Target | One Target |
| Lenght | 6m |
Pointy Stick
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 6 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | Increases damage dealt to toppled enemies by 200%. |
| Power | 250 |
| Hit | 1 |
| Target | One Target |
| Lenght | 8m |
Spear of Justice
| Type | Ether |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 10 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 350 |
| Hit | 5 |
| Target | One Target |
| Lenght | 8m |
Auto-Attack
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 2 seconds |
| Reaction | Break |
| Effect | Increases damage dealt from the side by 10%. |
| Power | 100 |
| Hit | 1 |
| Target | One Target |
| Lenght | 6m |
Hats 

Rough auxcore 
Core Crystals
Cores ship


