General information
From :
Version
Turncoat Bhianc
| Family |
Ardainian Soldier Brionac |
|---|---|
| Category |
|
| Base level | Lv.31 |
| Time | — |
| Weakness | |
| Weather | |
| Musics | Battle!! |
Turncoat Bhianc
Lv.31
Quest Exclusive Enemy
Apparitions
Rewards
| Name | Type | Rarity | Luck |
|---|---|---|---|
| Steam belt | Belts |
![]() |
7.2% |
| Steam belt | Belts |
![]() |
4.8% |
| Chrome scarf | Chokers |
![]() |
8.4% |
| Chrome scarf | Chokers |
![]() |
5.6% |
| Bolt Hat | Hats |
![]() |
12% |
| Damage Heal II | Rough auxcore |
![]() |
10.8% |
| Common Core Crystal | Core Crystals |
![]() |
5% |
Rewards
| Name | Luck |
|---|---|
Steam belt |
7.2% |
Steam belt |
4.8% |
Chrome scarf |
8.4% |
Chrome scarf |
5.6% |
Bolt Hat |
12% |
Damage Heal II |
10.8% |
Common Core Crystal ![]() |
5% |
Quests
Quests
Behavior
Mouvement
‹ Walking speed ›
2.4m/s
‹ Running speed ›
8.4m/s
‹ Fighting speed ›
7.2m/s
Detection
‹ Nature ›
Aggressive
‹ Sight ›
90° / 20m
‹ Detection dist. ›
10m
Shape
‹ Front ›
100°
‹ Back ›
100°
‹ Left side ›
80°
‹ Right side ›
80°
Behavior
Mouvement
Walking speed
2.4m/s
Running speed
8.4m/s
Fighting speed
7.2m/s
Detection
Nature
Aggressive
Sight
90° / 20m
Detection dist.
10m
Shape
Front
100°
Back
100°
Left side
80°
Right side
80°
Fighting features
Lv.
Statistics
HP
54162
Strengh
197
Ether
187
Dexterity
109
Agility
85
Luck
85
Physical Def.
85%
Def. Ether
-10%
Crit. Rate
10%
Block rate
3%
FrontRewards
EXP
253
WP
18
SP
9
Gold
166
Fighting features
—
—
— Lv. —
Statistics
‹ HP ›
54162
‹ Strengh ›
197
‹ Ether ›
187
‹ Dexterity ›
109
‹ Agility ›
85
‹ Luck ›
85
‹ Physical Def. ›
85%
‹ Def. Ether ›
-10%
‹ Crit. Rate ›
10%
‹ Block rate ›
3%
FrontRewards
‹ EXP ›
253
‹ WP ›
18
‹ SP ›
9
‹ Gold ›
166
Base Resistances

40%
‹ Break ›

—%
‹ Topple ›
—%
‹ Launch ›

—%
‹ Smash ›

—%
‹ Blowdown ›

—%
‹ Knockback ›
Base Resistances

40%
Break

—%
Topple
—%
Launch

—%
Smash

—%
Blowdown

—%
Knockback
Rage
| Conditions | Description |
|---|---|
| HP have been reduced |
Boosts critical hit rate : 15% Increases damage dealt per each ally in battle by : 15% Enrages other enemies within : 4m Type : |
Rage
| Type | Conditions | Effects |
|---|---|---|
![]() |
HP have been reduced |
Boosts critical hit rate : 15% Increases damage dealt per each ally in battle by : 15% Enrages other enemies within : 4m |
Arts
Auto-Attack
100
Grenade
200
Stock Beat
150
Sword Assault
200
Arts
Auto-Attack
| Type | Physical |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 2 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 100 |
| Hit | 1 |
| Target | One Target |
| Lenght | 12m |
Grenade
| Type | Ether |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 20 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 200 |
| Hit | 1 |
| Target | All Enemies |
| Area of effect | Circle around target |
| Radius | 2m |
Stock Beat
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 5 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 150 |
| Hit | 1 |
| Target | One Target |
| Lenght | 6m |
Sword Assault
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 15 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 200 |
| Hit | 1 |
| Target | One Target |
| Lenght | 6m |
Belts 

Chokers
Hats 
Rough auxcore
Core Crystals
Cores ship

