General information
From :
Version
Jumbri Aligo
| Family |
Aligo |
|---|---|
| Category |
|
| Base level | Lv.16 Lv.26 |
| Time | — |
| Weakness |
|
| Weather | |
| Musics | Battle!! |
Jumbri Aligo
Lv.16 Lv.26
Salvage Point Enemy
Apparitions
Salvage Points
Rewards
| Name | Type | Rarity | Luck |
|---|---|---|---|
| Fabulous Hat | Hats |
![]() |
8.4% |
| Fabulous Hat | Hats |
![]() |
5.6% |
| Night Vision I | Rough auxcore |
![]() |
14% |
| Specials Lv 1 Plus I | Rough auxcore |
![]() |
14% |
Rewards
| Name | Luck |
|---|---|
Fabulous Hat |
8.4% |
Fabulous Hat |
5.6% |
Night Vision I |
14% |
Specials Lv 1 Plus I |
14% |
Behavior
Mouvement
‹ Walking speed ›
2.4m/s
‹ Running speed ›
6m/s
‹ Fighting speed ›
6m/s
Detection
‹ Nature ›
Aggressive
‹ Sight ›
60° / 8m
‹ Detection dist. ›
4m
Shape
‹ Front ›
60°
‹ Back ›
60°
‹ Left side ›
120°
‹ Right side ›
120°
Behavior
Mouvement
Walking speed
2.4m/s
Running speed
6m/s
Fighting speed
6m/s
Detection
Nature
Aggressive
Sight
60° / 8m
Detection dist.
4m
Shape
Front
60°
Back
60°
Left side
120°
Right side
120°
Fighting features
Lv. 16
Statistics
Element
HP
39788
Strengh
115
Ether
110
Dexterity
68
Agility
51
Luck
46
Physical Def.
51%
Def. Ether
-10%
Crit. Rate
8%
Block rate
0%
Rewards
EXP
124
WP
12
SP
6
Gold
31
Lv. 20
Statistics
Element
HP
57651
Strengh
140
Ether
133
Dexterity
78
Agility
58
Luck
56
Physical Def.
58%
Def. Ether
-10%
Crit. Rate
8%
Block rate
0%
Rewards
EXP
162
WP
13
SP
7
Gold
39
Fighting features
—
—
— Lv. 16 —
Statistics
‹ Element ›
‹ HP ›
39788
‹ Strengh ›
115
‹ Ether ›
110
‹ Dexterity ›
68
‹ Agility ›
51
‹ Luck ›
46
‹ Physical Def. ›
51%
‹ Def. Ether ›
-10%
‹ Crit. Rate ›
8%
‹ Block rate ›
0%
Rewards
‹ EXP ›
124
‹ WP ›
12
‹ SP ›
6
‹ Gold ›
31
—
—
— Lv. 20 —
Statistics
‹ Element ›
‹ HP ›
57651
‹ Strengh ›
140
‹ Ether ›
133
‹ Dexterity ›
78
‹ Agility ›
58
‹ Luck ›
56
‹ Physical Def. ›
58%
‹ Def. Ether ›
-10%
‹ Crit. Rate ›
8%
‹ Block rate ›
0%
Rewards
‹ EXP ›
162
‹ WP ›
13
‹ SP ›
7
‹ Gold ›
39
Base Resistances

40%
‹ Break ›

—%
‹ Topple ›
—%
‹ Launch ›

—%
‹ Smash ›

—%
‹ Blowdown ›

—%
‹ Knockback ›
Base Resistances

40%
Break

—%
Topple
—%
Launch

—%
Smash

—%
Blowdown

—%
Knockback
Rage
| Conditions | Description |
|---|---|
| HP have been reduced |
Boosts Strength : 30% Break resistance increased : 50% Type : |
Rage
| Type | Conditions | Effects |
|---|---|---|
![]() |
HP have been reduced |
Boosts Strength : 30% Break resistance increased : 50% |
Arts
Auto-Attack
100
Cursed Cuisine
300
Sharkball
250
Fin of Fear
200
Double Bite
200
Arts
Auto-Attack
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 2.5 auto-attacks |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 100 |
| Hit | 1 |
| Target | One Target |
| Lenght | 8m |
Cursed Cuisine
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 30 seconds |
| Reaction | Launch |
| Effect | — |
| Power | 300 |
| Hit | 1 |
| Target | All Enemies |
| Area of effect | Line |
| Lenght | 20m |
| Wide | 3m |
Sharkball
| Type | Ether |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 12 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 250 |
| Hit | 1 |
| Target | One Target |
| Lenght | 12m |
Fin of Fear
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 20 seconds |
| Reaction | Blowdown |
| Effect | The User is considered Toppled when using this Art. |
| Power | 200 |
| Hit | 1 |
| Target | All Enemies |
| Area of effect | Circle around |
| Radius | 6m |
Double Bite
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 2.5 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 200 |
| Hit | 2 |
| Target | One Target |
| Lenght | 8m |
Hats 

Rough auxcore 
Core Crystals
Cores ship
