General information
From :
Version
Young Armu
| Family |
Armu |
|---|---|
| Category |
|
| Base level | Lv.2 Lv.3 |
| Time | — |
| Weakness | |
| Weather |
|
| Musics | Battle!! |
Young Armu
Lv.2 Lv.3
Minor Enemy
Behavior
Mouvement
‹ Walking speed ›
2.4m/s
‹ Running speed ›
9m/s
‹ Fighting speed ›
7m/s
Detection
‹ Nature ›
Passive
Shape
‹ Front ›
80°
‹ Back ›
80°
‹ Left side ›
100°
‹ Right side ›
100°
Behavior
Mouvement
Walking speed
2.4m/s
Running speed
9m/s
Fighting speed
7m/s
Detection
Nature
Passive
Shape
Front
80°
Back
80°
Left side
100°
Right side
100°
Fighting features
Lv.
Statistics
HP
712
950
Strengh
22
26
Ether
9
10
Dexterity
23
25
Agility
9
10
Luck
6
7
Physical Def.
9
10%
Def. Ether
-10%
Crit. Rate
5%
Block rate
3%
FrontRewards
EXP
7
8
WP
4
SP
3
Gold
0
Fighting features
—
—
— Lv. —
Statistics
‹ HP ›
712
950
‹ Strengh ›
22
26
‹ Ether ›
9
10
‹ Dexterity ›
23
25
‹ Agility ›
9
10
‹ Luck ›
6
7
‹ Physical Def. ›
9
10%
‹ Def. Ether ›
-10%
‹ Crit. Rate ›
5%
‹ Block rate ›
3%
FrontRewards
‹ EXP ›
7
8
‹ WP ›
4
‹ SP ›
3
‹ Gold ›
0
Base Resistances

40%
‹ Break ›

—%
‹ Topple ›
—%
‹ Launch ›

—%
‹ Smash ›

40%
‹ Blowdown ›

40%
‹ Knockback ›
Base Resistances

40%
Break

—%
Topple
—%
Launch

—%
Smash

40%
Blowdown

40%
Knockback
Rage
| Conditions | Description |
|---|---|
| HP have been reduced |
Boosts Strength : 30% Physical defense increased : 30% Type : |
Rage
| Type | Conditions | Effects |
|---|---|---|
![]() |
HP have been reduced |
Boosts Strength : 30% Physical defense increased : 30% |
Arts
Auto-Attack
100
Horn Dance
250
Tank March
350
Breath
200
Arts
Auto-Attack
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 2 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 100 |
| Hit | 1 |
| Target | One Target |
| Lenght | 10m |
Horn Dance
| Type | Status |
|---|---|
| Recharge | 12 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | Resets the aggro. |
| Power | 250 |
| Hit | 1 |
| Target | Self |
| Lenght | 10m |
Tank March
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 30 seconds |
| Reaction | Topple |
| Effect | — |
| Power | 350 |
| Hit | 1 |
| Target | One Target |
| Lenght | 10m |
Breath
| Type | Ether |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 20 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 200 |
| Hit | 1 |
| Target | All Enemies |
| Area of effect | Line |
| Lenght | 12m |
| Wide | 4m |
Core Crystals
Cores ship
