General information
From :
Version
Bright Flier
| Family |
Flier |
|---|---|
| Category |
|
| Base level | Lv.4 Lv.10 |
| Time | — |
| Weakness | |
| Weather |
|
| Musics | Battle!! |
Bright Flier
Lv.4 Lv.10
Minor Enemy
Apparitions
Salvage Points
Rewards
| Name | Type | Rarity | Luck |
|---|---|---|---|
| Rigid vest | Vests |
![]() |
8.4% |
| Shell Cameo | Medals |
![]() |
8.4% |
| Rigid vest | Vests |
![]() |
5.6% |
| Shell Cameo | Medals |
![]() |
5.6% |
| Sunlight Eye I | Rough auxcore |
![]() |
14% |
| Common Core Crystal | Core Crystals |
![]() |
5% |
Rewards
| Name | Luck |
|---|---|
Rigid vest |
8.4% |
Shell Cameo |
8.4% |
Rigid vest |
5.6% |
Shell Cameo |
5.6% |
Sunlight Eye I |
14% |
Common Core Crystal ![]() |
5% |
Behavior
Mouvement
‹ Walking speed ›
2.4m/s
‹ Running speed ›
6m/s
‹ Fighting speed ›
5.4m/s
Detection
‹ Nature ›
Passive
Shape
‹ Front ›
90°
‹ Back ›
90°
‹ Left side ›
90°
‹ Right side ›
90°
Behavior
Mouvement
Walking speed
2.4m/s
Running speed
6m/s
Fighting speed
5.4m/s
Detection
Nature
Passive
Shape
Front
90°
Back
90°
Left side
90°
Right side
90°
Fighting features
Lv. 4
Statistics
Element
HP
500
Strengh
25
Ether
40
Dexterity
29
Agility
30
Luck
12
Physical Def.
30%
Def. Ether
30%
Crit. Rate
12%
Block rate
0%
Rewards
EXP
16
WP
5
SP
3
Gold
13
Lv. 5
Statistics
Element
HP
600
Strengh
29
Ether
46
Dexterity
31
Agility
32
Luck
14
Physical Def.
32%
Def. Ether
30%
Crit. Rate
12%
Block rate
0%
Rewards
EXP
18
WP
5
SP
4
Gold
14
Fighting features
—
—
— Lv. 4 —
Statistics
‹ Element ›
‹ HP ›
500
‹ Strengh ›
25
‹ Ether ›
40
‹ Dexterity ›
29
‹ Agility ›
30
‹ Luck ›
12
‹ Physical Def. ›
30%
‹ Def. Ether ›
30%
‹ Crit. Rate ›
12%
‹ Block rate ›
0%
Rewards
‹ EXP ›
16
‹ WP ›
5
‹ SP ›
3
‹ Gold ›
13
—
—
— Lv. 5 —
Statistics
‹ Element ›
‹ HP ›
600
‹ Strengh ›
29
‹ Ether ›
46
‹ Dexterity ›
31
‹ Agility ›
32
‹ Luck ›
14
‹ Physical Def. ›
32%
‹ Def. Ether ›
30%
‹ Crit. Rate ›
12%
‹ Block rate ›
0%
Rewards
‹ EXP ›
18
‹ WP ›
5
‹ SP ›
4
‹ Gold ›
14
Base Resistances
%
‹ Break ›
%
‹ Topple ›
%
‹ Launch ›
%
‹ Smash ›
%
‹ Blowdown ›
%
‹ Knockback ›
Base Resistances
%
Break
%
Topple
%
Launch
%
Smash
%
Blowdown
%
Knockback
Rage
| Conditions | Description |
|---|---|
| HP have been reduced |
Boosts Ether : 30% Increases duration of buffs and debuffs by : 50% Type : |
Rage
| Type | Conditions | Effects |
|---|---|---|
![]() |
HP have been reduced |
Boosts Ether : 30% Increases duration of buffs and debuffs by : 50% |
Arts
Auto-Attack
150
Double Hit
300
Butterfly Dust
200
Arts
Auto-Attack
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 1 second |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 150 |
| Hit | 1 |
| Target | One Target |
| Lenght | 5m |
Double Hit
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 1 second |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 300 |
| Hit | 2 |
| Target | One Target |
| Lenght | 5m |
Butterfly Dust
| Type | Ether |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 20 seconds |
| Reaction | Shackle Driver |
| Effect | — |
| Power | 200 |
| Hit | 1 |
| Target | All Enemies |
| Area of effect | Circle around |
| Radius | 8m |
Vests 
Medals 
Rough auxcore 
Core Crystals
Cores ship
