General information
From :
Version
Sweet Flier
| Family |
Flier |
|---|---|
| Category |
|
| Base level | Lv.21 Lv.23 |
| Time | — |
| Weakness | |
| Weather |
|
| Musics | Battle!! |
Sweet Flier
Lv.21 Lv.23
Minor Enemy
Rewards
| Name | Type | Rarity | Luck |
|---|---|---|---|
| Eyepatch | Hats |
![]() |
7.2% |
| Eyepatch | Hats |
![]() |
4.8% |
| Aggro Boost I | Rough auxcore |
![]() |
12% |
| Endurance I | Rough auxcore |
![]() |
12% |
| Common Core Crystal | Core Crystals |
![]() |
5% |
| Turquoise Chip | Cores ship |
![]() |
15% |
Rewards
| Name | Luck |
|---|---|
Eyepatch |
7.2% |
Eyepatch |
4.8% |
Aggro Boost I |
12% |
Endurance I |
12% |
Common Core Crystal ![]() |
5% |
Turquoise Chip ![]() |
15% |
Behavior
Mouvement
‹ Walking speed ›
2.4m/s
‹ Running speed ›
6m/s
‹ Fighting speed ›
5.4m/s
Detection
‹ Nature ›
Passive
Behavior
Mouvement
Walking speed
2.4m/s
Running speed
6m/s
Fighting speed
5.4m/s
Detection
Nature
Passive
Fighting features
Lv.
Statistics
Element
HP
25877
29966
Strengh
144
156
Ether
273
295
Dexterity
100
107
Agility
44
47
Luck
125
136
Physical Def.
44
47%
Def. Ether
30%
Crit. Rate
12%
Block rate
0%
Rewards
EXP
134
154
WP
14
15
SP
7
Gold
54
60
Fighting features
—
—
— Lv. —
Statistics
‹ Element ›
‹ HP ›
25877
29966
‹ Strengh ›
144
156
‹ Ether ›
273
295
‹ Dexterity ›
100
107
‹ Agility ›
44
47
‹ Luck ›
125
136
‹ Physical Def. ›
44
47%
‹ Def. Ether ›
30%
‹ Crit. Rate ›
12%
‹ Block rate ›
0%
Rewards
‹ EXP ›
134
154
‹ WP ›
14
15
‹ SP ›
7
‹ Gold ›
54
60
Base Resistances
%
‹ Break ›
%
‹ Topple ›
%
‹ Launch ›
%
‹ Smash ›
%
‹ Blowdown ›
%
‹ Knockback ›
Base Resistances
%
Break
%
Topple
%
Launch
%
Smash
%
Blowdown
%
Knockback
Rage
| Conditions | Description |
|---|---|
| HP have been reduced |
Boosts Ether : 30% Increases duration of buffs and debuffs by : 50% Type : |
Rage
| Type | Conditions | Effects |
|---|---|---|
![]() |
HP have been reduced |
Boosts Ether : 30% Increases duration of buffs and debuffs by : 50% |
Arts
Auto-Attack
150
Double Hit
300
Butterfly Dust
200
Arts
Auto-Attack
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 1 second |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 150 |
| Hit | 1 |
| Target | One Target |
| Lenght | 5m |
Double Hit
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 1 second |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 300 |
| Hit | 2 |
| Target | One Target |
| Lenght | 5m |
Butterfly Dust
| Type | Ether |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 20 seconds |
| Reaction | Shackle Driver |
| Effect | — |
| Power | 200 |
| Hit | 1 |
| Target | All Enemies |
| Area of effect | Circle around |
| Radius | 8m |
Hats 

Rough auxcore 
Core Crystals
Cores ship
