General information
From :
Version
Sniping Brent
| Family |
Rhogul |
|---|---|
| Category |
|
| Base level | Lv.18 |
| Time | — |
| Weakness | |
| Weather |
|
| Musics | Those Who Stand Against Our Path |
Sniping Brent
Lv.18
Unique Monster
Apparitions
Rewards
| Name | Type | Rarity | Luck |
|---|---|---|---|
| Specials Lv 3 Plus I | Rough auxcore |
![]() |
14% |
| Shackle Blade Resist I | Rough auxcore |
![]() |
14% |
| Aggro Attack Up I | Rough auxcore |
![]() |
10% |
| Common Core Crystal | Core Crystals |
![]() |
8% |
| Rare Core Crystal | Core Crystals |
![]() |
3% |
| Spiral Chip | Cores ship |
![]() |
15% |
Rewards
| Name | Luck |
|---|---|
Specials Lv 3 Plus I |
14% |
Shackle Blade Resist I |
14% |
Aggro Attack Up I |
10% |
Common Core Crystal ![]() |
8% |
Rare Core Crystal ![]() |
3% |
Spiral Chip ![]() |
15% |
Behavior
Mouvement
‹ Walking speed ›
7.5m/s
‹ Running speed ›
18m/s
‹ Fighting speed ›
12m/s
Detection
‹ Nature ›
Aggressive
‹ Sight ›
25° / 30m
‹ Detection dist. ›
4m
Shape
‹ Front ›
80°
‹ Back ›
80°
‹ Left side ›
100°
‹ Right side ›
100°
Behavior
Mouvement
Walking speed
7.5m/s
Running speed
18m/s
Fighting speed
12m/s
Detection
Nature
Aggressive
Sight
25° / 30m
Detection dist.
4m
Shape
Front
80°
Back
80°
Left side
100°
Right side
100°
Fighting features
Lv.
Statistics
HP
97812
Strengh
291
Ether
218
Dexterity
116
Agility
71
Luck
77
Physical Def.
71%
Def. Ether
-10%
Crit. Rate
20%
Block rate
0%
Rewards
EXP
381
WP
24
SP
12
Gold
106
Fighting features
—
—
— Lv. —
Statistics
‹ HP ›
97812
‹ Strengh ›
291
‹ Ether ›
218
‹ Dexterity ›
116
‹ Agility ›
71
‹ Luck ›
77
‹ Physical Def. ›
71%
‹ Def. Ether ›
-10%
‹ Crit. Rate ›
20%
‹ Block rate ›
0%
Rewards
‹ EXP ›
381
‹ WP ›
24
‹ SP ›
12
‹ Gold ›
106
Base Resistances

40%
‹ Break ›

—%
‹ Topple ›
—%
‹ Launch ›

—%
‹ Smash ›

40%
‹ Blowdown ›

40%
‹ Knockback ›
Base Resistances

40%
Break

—%
Topple
—%
Launch

—%
Smash

40%
Blowdown

40%
Knockback
Rage
| Conditions | Description |
|---|---|
| HP have been reduced |
Boosts Strength : 30% Arts recharge faster : 30% Type : |
Rage
| Type | Conditions | Effects |
|---|---|---|
![]() |
HP have been reduced |
Boosts Strength : 30% Arts recharge faster : 30% |
Arts
Auto-Attack
130
Feather Vane of Pain
400
Hawk Shot
450
Gatling Peck
300
Warning Cry
1
Arts
Auto-Attack
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 2 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 130 |
| Hit | 1 |
| Target | One Target |
| Lenght | 10m |
Feather Vane of Pain
| Type | Ether |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 12 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 400 |
| Hit | 8 |
| Target | All Enemies |
| Area of effect | Circle around |
| Radius | 20m |
Hawk Shot
| Type | Ether |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 24 seconds |
| Reaction | Blowdown |
| Effect | — |
| Power | 450 |
| Hit | 1 |
Gatling Peck
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 8 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | Increases damage dealt from the side by 100%. |
| Power | 300 |
| Hit | 4 |
| Target | One Target |
| Lenght | 10m |
Warning Cry
| Type | Summon |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 60 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | Summons a Dont Rhogul |
| Power | 1 |
| Hit | 100 |
| Target | All Allies |
| Area of effect | Circle around |
| Radius | 30m |
Rough auxcore 
Core Crystals
Cores ship

