General information
From :
Version
Fort Igna
| Family |
Igna |
|---|---|
| Category |
|
| Base level | Lv.32 Lv.34 |
| Time | — |
| Weakness | |
| Weather | |
| Musics | Battle!! |
Fort Igna
Lv.32 Lv.34
Normal Enemy
Rewards
| Name | Type | Rarity | Luck |
|---|---|---|---|
| Lavender Potpourri | Other |
![]() |
8.4% |
| Lavender Potpourri | Other |
![]() |
5.6% |
| Block Rate Up II | Rough auxcore |
![]() |
10.8% |
| Humanoid Hunter II | Rough auxcore |
![]() |
12.6% |
| Outdoor Attack Up II | Rough auxcore |
![]() |
12.6% |
| Common Core Crystal | Core Crystals |
![]() |
5% |
| Flower Chip | Cores ship |
![]() |
14% |
Rewards
| Name | Luck |
|---|---|
Lavender Potpourri |
8.4% |
Lavender Potpourri |
5.6% |
Block Rate Up II |
10.8% |
Humanoid Hunter II |
12.6% |
Outdoor Attack Up II |
12.6% |
Common Core Crystal ![]() |
5% |
Flower Chip ![]() |
14% |
Behavior
Mouvement
‹ Walking speed ›
2.4m/s
‹ Running speed ›
7.2m/s
‹ Fighting speed ›
6.6m/s
Detection
‹ Nature ›
Aggressive
‹ Sight ›
65° / 12m
‹ Detection dist. ›
2m
Shape
‹ Front ›
80°
‹ Back ›
80°
‹ Left side ›
100°
‹ Right side ›
100°
Behavior
Mouvement
Walking speed
2.4m/s
Running speed
7.2m/s
Fighting speed
6.6m/s
Detection
Nature
Aggressive
Sight
65° / 12m
Detection dist.
2m
Shape
Front
80°
Back
80°
Left side
100°
Right side
100°
Fighting features
Lv.
Statistics
HP
42727
47061
Strengh
242
257
Ether
194
206
Dexterity
105
110
Agility
71
75
Luck
46
49
Physical Def.
71
75%
Def. Ether
0%
Crit. Rate
8%
Block rate
5%
FrontRewards
EXP
192
207
WP
19
20
SP
9
Gold
43
46
Fighting features
—
—
— Lv. —
Statistics
‹ HP ›
42727
47061
‹ Strengh ›
242
257
‹ Ether ›
194
206
‹ Dexterity ›
105
110
‹ Agility ›
71
75
‹ Luck ›
46
49
‹ Physical Def. ›
71
75%
‹ Def. Ether ›
0%
‹ Crit. Rate ›
8%
‹ Block rate ›
5%
FrontRewards
‹ EXP ›
192
207
‹ WP ›
19
20
‹ SP ›
9
‹ Gold ›
43
46
Base Resistances

40%
‹ Break ›

—%
‹ Topple ›
—%
‹ Launch ›

—%
‹ Smash ›

—%
‹ Blowdown ›

—%
‹ Knockback ›
Base Resistances

40%
Break

—%
Topple
—%
Launch

—%
Smash

—%
Blowdown

—%
Knockback
Rage
| Conditions | Description |
|---|---|
| HP have been reduced |
Increases damage dealt per each ally in battle by : 20% Physical defense increased : 30% Damage received from elemental weakness increased : 30% Type : |
Rage
| Type | Conditions | Effects |
|---|---|---|
![]() |
HP have been reduced |
Increases damage dealt per each ally in battle by : 20% Physical defense increased : 30% Damage received from elemental weakness increased : 30% |
Arts
Dragon Gas
150
Auto-Attack
100
Dragon Bash
200
Arts
Dragon Gas
| Type | Ether |
|---|---|
| Recharge | 15 seconds |
| Reaction | Break |
| Effect | — |
| Power | 150 |
| Hit | 1 |
| Target | One Target |
| Lenght | 8m |
Auto-Attack
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 2 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 100 |
| Hit | 1 |
| Target | One Target |
| Lenght | 8m |
Dragon Bash
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 10 seconds |
| Reaction | Topple |
| Effect | — |
| Power | 200 |
| Hit | 1 |
| Target | One Target |
| Lenght | 10m |
Other 

Rough auxcore 
Core Crystals
Cores ship