General information
From :
Version
Angry Durro
| Family |
Driver |
|---|---|
| Category |
|
| Base level | Lv.39 |
| Time | — |
| Weakness | |
| Weather | |
| Musics | Driver VS |
Angry Durro
Lv.39
Quest Exclusive Enemy
Rewards
| Name | Type | Rarity | Luck |
|---|---|---|---|
| Assault stone | Jewelry |
![]() |
7.2% |
| Assault stone | Jewelry |
![]() |
4.8% |
| Katana Attachment | Cubes |
![]() |
7.2% |
| Katana Attachment | Cubes |
![]() |
4.8% |
| Fire Def Up II | Rough auxcore |
![]() |
10.8% |
| Blowdown Resist II | Rough auxcore |
![]() |
12.6% |
| Common Core Crystal | Core Crystals |
![]() |
7.5% |
| Rare Core Crystal | Core Crystals |
![]() |
1% |
Rewards
| Name | Luck |
|---|---|
Assault stone |
7.2% |
Assault stone |
4.8% |
Katana Attachment |
7.2% |
Katana Attachment |
4.8% |
Fire Def Up II |
10.8% |
Blowdown Resist II |
12.6% |
Common Core Crystal ![]() |
7.5% |
Rare Core Crystal ![]() |
1% |
Quests
Behavior
Mouvement
‹ Walking speed ›
2.4m/s
‹ Running speed ›
8.4m/s
‹ Fighting speed ›
7.2m/s
Detection
‹ Nature ›
Aggressive
‹ Sight ›
90° / 20m
‹ Detection dist. ›
10m
Shape
‹ Front ›
100°
‹ Back ›
100°
‹ Left side ›
80°
‹ Right side ›
80°
Behavior
Mouvement
Walking speed
2.4m/s
Running speed
8.4m/s
Fighting speed
7.2m/s
Detection
Nature
Aggressive
Sight
90° / 20m
Detection dist.
10m
Shape
Front
100°
Back
100°
Left side
80°
Right side
80°
Fighting features
Lv.
Statistics
HP
81992
Strengh
258
Ether
290
Dexterity
163
Agility
119
Luck
124
Physical Def.
119%
Def. Ether
20%
Crit. Rate
12%
Block rate
2%
AllRewards
EXP
275
WP
19
SP
9
Gold
313
Fighting features
—
—
— Lv. —
Statistics
‹ HP ›
81992
‹ Strengh ›
258
‹ Ether ›
290
‹ Dexterity ›
163
‹ Agility ›
119
‹ Luck ›
124
‹ Physical Def. ›
119%
‹ Def. Ether ›
20%
‹ Crit. Rate ›
12%
‹ Block rate ›
2%
AllRewards
‹ EXP ›
275
‹ WP ›
19
‹ SP ›
9
‹ Gold ›
313
Base Resistances

40%
‹ Break ›

—%
‹ Topple ›
—%
‹ Launch ›

—%
‹ Smash ›

—%
‹ Blowdown ›

—%
‹ Knockback ›
Base Resistances

40%
Break

—%
Topple
—%
Launch

—%
Smash

—%
Blowdown

—%
Knockback
Rage
| Conditions | Description |
|---|---|
| HP have been reduced |
Strength increased : 30% Critical hit rate increased : 25% Damage received from elemental weakness increased : 30% Type : |
Rage
| Type | Conditions | Effects |
|---|---|---|
![]() |
HP have been reduced |
Strength increased : 30% Critical hit rate increased : 25% Damage received from elemental weakness increased : 30% |
Arts
Auto-Attack
100
Charge Count
300
Spinning Boy
200
Fly Bash
400
Arts
Auto-Attack
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 1.5 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 100 |
| Hit | 2 |
| Target | One Target |
| Lenght | 8m |
Charge Count
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 8 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | Increases damage dealt from the back by 100%. Evade enemy attacks during Art. |
| Power | 300 |
| Hit | 3 |
| Target | One Target |
| Lenght | 12m |
Spinning Boy
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 20 seconds |
| Reaction | Knockback |
| Effect | Block. |
| Power | 200 |
| Hit | 3 |
| Target | All Enemies |
| Area of effect | Circle around |
| Radius | 10m |
Fly Bash
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 15 seconds |
| Reaction | Smash |
| Effect | Only used if current target is Launched. |
| Power | 400 |
| Hit | 1 |
| Target | One Target |
| Lenght | 8m |
Jewelry 

Cubes
Rough auxcore 
Core Crystals
Cores ship
