General information
From :
Version
Bubble Medooz
| Family |
Medooz |
|---|---|
| Category |
|
| Base level | Lv.2 |
| Time | — |
| Weakness |
|
| Weather | |
| Musics | Exploration |
Bubble Medooz
Lv.2
Normal Enemy
Behavior
Mouvement
‹ Walking speed ›
1.8m/s
‹ Running speed ›
3.6m/s
‹ Fighting speed ›
5.4m/s
Detection
‹ Nature ›
Passive
Shape
‹ Front ›
100°
‹ Back ›
100°
‹ Left side ›
80°
‹ Right side ›
80°
Behavior
Mouvement
Walking speed
1.8m/s
Running speed
3.6m/s
Fighting speed
5.4m/s
Detection
Nature
Passive
Shape
Front
100°
Back
100°
Left side
80°
Right side
80°
Fighting features
Lv.
Statistics
Element
HP
1695
Strengh
18
Ether
41
Dexterity
30
Agility
10
Luck
11
Physical Def.
10%
Def. Ether
50%
Crit. Rate
5%
Block rate
0%
Rewards
EXP
12
WP
4
SP
3
Gold
7
Fighting features
—
—
— Lv. —
Statistics
‹ Element ›
‹ HP ›
1695
‹ Strengh ›
18
‹ Ether ›
41
‹ Dexterity ›
30
‹ Agility ›
10
‹ Luck ›
11
‹ Physical Def. ›
10%
‹ Def. Ether ›
50%
‹ Crit. Rate ›
5%
‹ Block rate ›
0%
Rewards
‹ EXP ›
12
‹ WP ›
4
‹ SP ›
3
‹ Gold ›
7
Base Resistances
%
‹ Break ›
%
‹ Topple ›
%
‹ Launch ›
%
‹ Smash ›
%
‹ Blowdown ›
%
‹ Knockback ›
Base Resistances
%
Break
%
Topple
%
Launch
%
Smash
%
Blowdown
%
Knockback
Rage
| Conditions | Description |
|---|---|
| HP have been reduced |
Heals for 1% of max HP every 3s.. Counters attacks with 30% ether damage.. Type : |
Rage
| Type | Conditions | Effects |
|---|---|---|
![]() |
HP have been reduced |
Heals for 1% of max HP every 3s.. Counters attacks with 30% ether damage.. |
Arts
Auto-Attack
100
Toxic Gas
300
Balloon
200
Arts
Auto-Attack
| Type | Physical |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 2 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 100 |
| Hit | 1 |
| Target | One Target |
| Lenght | 6m |
Toxic Gas
| Type | Ether |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 18 seconds |
| Reaction | Stench |
| Effect | Block. |
| Power | 300 |
| Hit | 4 |
| Target | All Enemies |
| Area of effect | Circle around |
| Radius | 15m |
Balloon
| Type | Ether |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 8 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 200 |
| Hit | 3 |
| Target | All Enemies |
| Area of effect | Line |
| Lenght | 15m |
| Wide | 2m |
Core Crystals
Cores ship

