General information
From :
Version
Nabadan Gogol
| Family |
Gogol |
|---|---|
| Category |
|
| Base level | Lv.9 |
| Time | — |
| Weakness | |
| Weather | |
| Musics | Battle!! |
Nabadan Gogol
Lv.9
Quest Exclusive Enemy
Apparitions
Rewards
| Name | Type | Rarity | Luck |
|---|---|---|---|
| Muscle Belt | Belts |
![]() |
8.4% |
| Muscle Belt | Belts |
![]() |
5.6% |
| Aquatic Hunter I | Rough auxcore |
![]() |
14% |
| Common Core Crystal | Core Crystals |
![]() |
5% |
Rewards
| Name | Luck |
|---|---|
Muscle Belt |
8.4% |
Muscle Belt |
5.6% |
Aquatic Hunter I |
14% |
Common Core Crystal ![]() |
5% |
Quests
Quests
Behavior
Mouvement
‹ Walking speed ›
2.4m/s
‹ Running speed ›
9.6m/s
‹ Fighting speed ›
7.8m/s
Detection
‹ Nature ›
Aggressive
‹ Sight ›
90° / 20m
‹ Detection dist. ›
10m
Shape
‹ Front ›
100°
‹ Back ›
100°
‹ Left side ›
80°
‹ Right side ›
80°
Behavior
Mouvement
Walking speed
2.4m/s
Running speed
9.6m/s
Fighting speed
7.8m/s
Detection
Nature
Aggressive
Sight
90° / 20m
Detection dist.
10m
Shape
Front
100°
Back
100°
Left side
80°
Right side
80°
Fighting features
Lv.
Statistics
HP
3906
Strengh
43
Ether
25
Dexterity
46
Agility
34
Luck
36
Physical Def.
34%
Def. Ether
-15%
Crit. Rate
5%
Block rate
3%
FrontRewards
EXP
62
WP
8
SP
5
Gold
33
Fighting features
—
—
— Lv. —
Statistics
‹ HP ›
3906
‹ Strengh ›
43
‹ Ether ›
25
‹ Dexterity ›
46
‹ Agility ›
34
‹ Luck ›
36
‹ Physical Def. ›
34%
‹ Def. Ether ›
-15%
‹ Crit. Rate ›
5%
‹ Block rate ›
3%
FrontRewards
‹ EXP ›
62
‹ WP ›
8
‹ SP ›
5
‹ Gold ›
33
Base Resistances

40%
‹ Break ›

—%
‹ Topple ›
—%
‹ Launch ›

—%
‹ Smash ›

40%
‹ Blowdown ›

40%
‹ Knockback ›
Base Resistances

40%
Break

—%
Topple
—%
Launch

—%
Smash

40%
Blowdown

40%
Knockback
Rage
| Conditions | Description |
|---|---|
| HP have been reduced |
Strength increased : 40% Ether damage received is reduced : 30% Type : |
Rage
| Type | Conditions | Effects |
|---|---|---|
![]() |
HP have been reduced |
Strength increased : 40% Ether damage received is reduced : 30% |
Arts
Auto-Attack
150
Round Slam
300
Venom Cloud
300
Feral Beat
1
Reset Punch
100
Wild Wave
1200
Venom Cloud Burst
600
Arts
Auto-Attack
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 2 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 150 |
| Hit | 1 |
| Target | One Target |
| Lenght | 10m |
Round Slam
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 10 seconds |
| Reaction | Knockback |
| Effect | — |
| Power | 300 |
| Hit | 1 |
| Target | One Target |
| Lenght | 10m |
Venom Cloud
| Type | Ether |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 25 seconds |
| Reaction | Stench |
| Effect | — |
| Power | 300 |
| Hit | 1 |
| Target | All Enemies |
| Area of effect | Circle around |
| Radius | 12m |
Feral Beat
| Type | Reinforcements |
|---|---|
| Recharge | 45 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | Aggroes nearby Gogols. |
| Power | 1 |
| Hit | 100 |
| Target | Self |
| Area of effect | Circle around |
| Radius | 50m |
Reset Punch
| Type | Status |
|---|---|
| Recharge | 25 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | Resets the aggro. |
| Power | 100 |
| Hit | 1 |
| Target | Self |
| Lenght | 5m |
Wild Wave
| Type | Ether |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 90 seconds |
| Reaction | Blowdown |
| Effect | Only uses when Enraged. |
| Power | 1200 |
| Hit | 4 |
| Target | All Enemies |
| Area of effect | Line |
| Lenght | 30m |
| Wide | 4m |
Venom Cloud Burst
| Type | Ether |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 25 seconds |
| Reaction | Blowdown |
| Effect | Only uses when Enraged. |
| Power | 600 |
| Hit | 1 |
| Target | All Enemies |
| Area of effect | Circle around |
| Radius | 12m |
Belts 

Rough auxcore 
Core Crystals
Cores ship



