General information
From :
Version
Tattooed Hugo
| Family |
Rhogul |
|---|---|
| Category |
|
| Base level | Lv.31 |
| Time | — |
| Weakness | |
| Weather | |
| Musics | You Will Recall Our Names |
Tattooed Hugo
Lv.31
Unique Monster
Apparitions
Rewards
| Name | Type | Rarity | Luck |
|---|---|---|---|
| Iron headband | Hats |
![]() |
7.2% |
| Iron headband | Hats |
![]() |
4.8% |
| Break Resist II | Rough auxcore |
![]() |
9% |
| Evasion Focus II | Rough auxcore |
![]() |
9% |
| Fusion Combo Up II | Rough auxcore |
![]() |
10.8% |
| Common Core Crystal | Core Crystals |
![]() |
8% |
| Rare Core Crystal | Core Crystals |
![]() |
3% |
Rewards
| Name | Luck |
|---|---|
Iron headband |
7.2% |
Iron headband |
4.8% |
Break Resist II |
9% |
Evasion Focus II |
9% |
Fusion Combo Up II |
10.8% |
Common Core Crystal ![]() |
8% |
Rare Core Crystal ![]() |
3% |
Behavior
Mouvement
‹ Walking speed ›
7.5m/s
‹ Running speed ›
18m/s
‹ Fighting speed ›
12m/s
Detection
‹ Nature ›
Aggressive
‹ Sight ›
25° / 24m
‹ Detection dist. ›
5m
Shape
‹ Front ›
80°
‹ Back ›
80°
‹ Left side ›
100°
‹ Right side ›
100°
Behavior
Mouvement
Walking speed
7.5m/s
Running speed
18m/s
Fighting speed
12m/s
Detection
Nature
Aggressive
Sight
25° / 24m
Detection dist.
5m
Shape
Front
80°
Back
80°
Left side
100°
Right side
100°
Fighting features
Lv.
Statistics
HP
544378
Strengh
498
Ether
291
Dexterity
148
Agility
86
Luck
74
Physical Def.
86%
Def. Ether
-10%
Crit. Rate
25%
Block rate
0%
Rewards
EXP
966
WP
36
SP
18
Gold
249
Fighting features
—
—
— Lv. —
Statistics
‹ HP ›
544378
‹ Strengh ›
498
‹ Ether ›
291
‹ Dexterity ›
148
‹ Agility ›
86
‹ Luck ›
74
‹ Physical Def. ›
86%
‹ Def. Ether ›
-10%
‹ Crit. Rate ›
25%
‹ Block rate ›
0%
Rewards
‹ EXP ›
966
‹ WP ›
36
‹ SP ›
18
‹ Gold ›
249
Base Resistances

40%
‹ Break ›

—%
‹ Topple ›
—%
‹ Launch ›

—%
‹ Smash ›

40%
‹ Blowdown ›

40%
‹ Knockback ›
Base Resistances

40%
Break

—%
Topple
—%
Launch

—%
Smash

40%
Blowdown

40%
Knockback
Rage
| Conditions | Description |
|---|---|
| HP have been reduced |
Boosts Strength : 30% Arts recharge faster : 30% Type : |
Rage
| Type | Conditions | Effects |
|---|---|---|
![]() |
HP have been reduced |
Boosts Strength : 30% Arts recharge faster : 30% |
Arts
Auto-Attack
150
Feather Vane of Pain
600
Hawk Shot
450
Gatling Peck
300
Warning Cry
100
Arts
Auto-Attack
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 2 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 150 |
| Hit | 1 |
| Target | One Target |
| Lenght | 10m |
Feather Vane of Pain
| Type | Ether |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 15 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 600 |
| Hit | 8 |
| Target | All Enemies |
| Area of effect | Circle around |
| Radius | 20m |
Hawk Shot
| Type | Ether |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 24 seconds |
| Reaction | Blowdown |
| Effect | — |
| Power | 450 |
| Hit | 1 |
Gatling Peck
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 8 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | Increases damage dealt from the side by 100%. |
| Power | 300 |
| Hit | 4 |
| Target | One Target |
| Lenght | 10m |
Warning Cry
| Type | Summon |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 60 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 100 |
| Hit | 1 |
| Target | All Allies |
| Area of effect | Circle around |
| Radius | 30m |
Hats 

Rough auxcore 
Core Crystals
Cores ship

