General information
From :
Version
Howitzer Leon
| Family |
Gyanna |
|---|---|
| Category |
|
| Base level | Lv.48 |
| Time | — |
| Weakness | |
| Weather | |
| Musics | Those Who Stand Against Our Path |
Howitzer Leon
Lv.48
Unique Monster
Apparitions
Rewards
| Name | Type | Rarity | Luck |
|---|---|---|---|
| Hero gloves | Gloves |
![]() |
12% |
| Hero gloves | Gloves |
![]() |
7.2% |
| Hero gloves | Gloves |
![]() |
4.8% |
| Affinity MAX Acc III | Rough auxcore |
![]() |
9.6% |
| Ambush Boost III | Rough auxcore |
![]() |
11.2% |
| Common Core Crystal | Core Crystals |
![]() |
13% |
| Rare Core Crystal | Core Crystals |
![]() |
8% |
| Opal Chip | Cores ship |
![]() |
10.8% |
Rewards
| Name | Luck |
|---|---|
Hero gloves |
12% |
Hero gloves |
7.2% |
Hero gloves |
4.8% |
Affinity MAX Acc III |
9.6% |
Ambush Boost III |
11.2% |
Common Core Crystal ![]() |
13% |
Rare Core Crystal ![]() |
8% |
Opal Chip ![]() |
10.8% |
Behavior
Mouvement
‹ Walking speed ›
2.4m/s
‹ Running speed ›
4.8m/s
‹ Fighting speed ›
5.4m/s
Detection
‹ Nature ›
Aggressive
‹ Sight ›
45° / 30m
‹ Detection dist. ›
5m
Shape
‹ Front ›
80°
‹ Back ›
80°
‹ Left side ›
100°
‹ Right side ›
100°
Behavior
Mouvement
Walking speed
2.4m/s
Running speed
4.8m/s
Fighting speed
5.4m/s
Detection
Nature
Aggressive
Sight
45° / 30m
Detection dist.
5m
Shape
Front
80°
Back
80°
Left side
100°
Right side
100°
Fighting features
Lv.
Statistics
Element
HP
946764
Strengh
464
Ether
856
Dexterity
157
Agility
86
Luck
126
Physical Def.
86%
Def. Ether
15%
Crit. Rate
12%
Block rate
5%
FrontRewards
EXP
1326
WP
50
SP
22
Gold
315
Fighting features
—
—
— Lv. —
Statistics
‹ Element ›
‹ HP ›
946764
‹ Strengh ›
464
‹ Ether ›
856
‹ Dexterity ›
157
‹ Agility ›
86
‹ Luck ›
126
‹ Physical Def. ›
86%
‹ Def. Ether ›
15%
‹ Crit. Rate ›
12%
‹ Block rate ›
5%
FrontRewards
‹ EXP ›
1326
‹ WP ›
50
‹ SP ›
22
‹ Gold ›
315
Base Resistances

40%
‹ Break ›

—%
‹ Topple ›
—%
‹ Launch ›

—%
‹ Smash ›

100%
‹ Blowdown ›

100%
‹ Knockback ›
Base Resistances

40%
Break

—%
Topple
—%
Launch

—%
Smash

100%
Blowdown

100%
Knockback
Rage
| Conditions | Description |
|---|---|
| HP have been reduced |
Increases damage dealt from the back by : 30% Arts recharge faster : 30% Type : |
Rage
| Type | Conditions | Effects |
|---|---|---|
![]() |
HP have been reduced |
Increases damage dealt from the back by : 30% Arts recharge faster : 30% |
Arts
Auto-Attack
400
Turtlehead
150
Back Mace
250
Jumping Mace
250
Arts
Auto-Attack
| Type | Ether |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 5 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 400 |
| Hit | 1 |
| Target | All Enemies |
| Area of effect | Circle around |
| Radius | 3m |
Turtlehead
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 2 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 150 |
| Hit | 1 |
| Target | One Target |
| Lenght | 6m |
Back Mace
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 20 seconds |
| Reaction | Blowdown |
| Effect | — |
| Power | 250 |
| Hit | 1 |
| Target | All Enemies |
| Area of effect | Rear-facing |
| Lenght | 5m |
| Wide | 2m |
Jumping Mace
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 20 seconds |
| Reaction | Blowdown |
| Effect | — |
| Power | 250 |
| Hit | 1 |
| Target | One Target |
| Lenght | 8m |
Gloves 


Rough auxcore
Core Crystals
Cores ship

