General information
From :
Version
Venal Montgomery
| Family |
Brog |
|---|---|
| Category |
|
| Base level | Lv.45 |
| Time | — |
| Weakness | |
| Weather | |
| Musics | Those Who Stand Against Our Path |
Venal Montgomery
Lv.45
Unique Monster
Apparitions
Rewards
| Name | Type | Rarity | Luck |
|---|---|---|---|
| Sapphire | Jewelry |
![]() |
6% |
| Sapphire | Jewelry |
![]() |
4% |
| Star cube | Cubes |
![]() |
10% |
| Wind Def Up IV | Rough auxcore |
![]() |
8.4% |
| Endurance III | Rough auxcore |
![]() |
9.6% |
| Aerial Hunter III | Rough auxcore |
![]() |
11.2% |
| Common Core Crystal | Core Crystals |
![]() |
13% |
| Rare Core Crystal | Core Crystals |
![]() |
8% |
Rewards
| Name | Luck |
|---|---|
Sapphire |
6% |
Sapphire |
4% |
Star cube |
10% |
Wind Def Up IV |
8.4% |
Endurance III |
9.6% |
Aerial Hunter III |
11.2% |
Common Core Crystal ![]() |
13% |
Rare Core Crystal ![]() |
8% |
Behavior
Mouvement
‹ Walking speed ›
1.8m/s
‹ Running speed ›
6m/s
‹ Fighting speed ›
6m/s
Detection
‹ Nature ›
Aggressive
‹ Sight ›
60° / 10m
‹ Detection dist. ›
5m
Shape
‹ Front ›
100°
‹ Back ›
100°
‹ Left side ›
80°
‹ Right side ›
80°
Behavior
Mouvement
Walking speed
1.8m/s
Running speed
6m/s
Fighting speed
6m/s
Detection
Nature
Aggressive
Sight
60° / 10m
Detection dist.
5m
Shape
Front
100°
Back
100°
Left side
80°
Right side
80°
Fighting features
Lv.
Statistics
Element
HP
929220
Strengh
387
Ether
338
Dexterity
155
Agility
94
Luck
70
Physical Def.
94%
Def. Ether
10%
Crit. Rate
10%
Block rate
0%
Rewards
EXP
1313
WP
48
SP
22
Gold
290
Fighting features
—
—
— Lv. —
Statistics
‹ Element ›
‹ HP ›
929220
‹ Strengh ›
387
‹ Ether ›
338
‹ Dexterity ›
155
‹ Agility ›
94
‹ Luck ›
70
‹ Physical Def. ›
94%
‹ Def. Ether ›
10%
‹ Crit. Rate ›
10%
‹ Block rate ›
0%
Rewards
‹ EXP ›
1313
‹ WP ›
48
‹ SP ›
22
‹ Gold ›
290
Base Resistances

40%
‹ Break ›

—%
‹ Topple ›
—%
‹ Launch ›

—%
‹ Smash ›

40%
‹ Blowdown ›

40%
‹ Knockback ›
Base Resistances

40%
Break

—%
Topple
—%
Launch

—%
Smash

40%
Blowdown

40%
Knockback
Rage
| Conditions | Description |
|---|---|
| HP have been reduced |
Increases damage dealt per each ally in battle by : 50% Ether damage received is reduced : 30% Type : |
Rage
| Type | Conditions | Effects |
|---|---|---|
![]() |
HP have been reduced |
Increases damage dealt per each ally in battle by : 50% Ether damage received is reduced : 30% |
Arts
Auto-Attack
150
Aquaball
300
Sumo Press
300
Predation
30
Arts
Auto-Attack
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 1.5 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 150 |
| Hit | 1 |
| Target | One Target |
| Lenght | 8m |
Aquaball
| Type | Ether |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 12 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 300 |
| Hit | 1 |
| Target | All Enemies |
| Area of effect | Line |
| Lenght | 10m |
| Wide | 2m |
Sumo Press
| Type | Physical |
|---|---|
| Recharge | 60 seconds |
| Reaction | Blowdown |
| Effect | — |
| Power | 300 |
| Hit | 2 |
| Target | All Enemies |
| Area of effect | Circle around |
| Radius | 6m |
Predation
| Type | Recovery |
|---|---|
| Recharge | 5 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 30 |
| Hit | 1 |
| Target | Self |
| Lenght | 30m |
Jewelry 

Cubes 
Rough auxcore
Core Crystals
Cores ship
