General information
From :
Version
Deej Tirkin
| Family |
Tirkin |
|---|---|
| Category |
|
| Base level | Lv.26 Lv.30 |
| Time | — |
| Weakness | |
| Weather | |
| Musics | Exploration |
Deej Tirkin
Lv.26 Lv.30
Story Exclusive Enemy
Apparitions
Salvage Points
Rewards
| Name | Type | Rarity | Luck |
|---|---|---|---|
| Katana Attachment | Cubes |
![]() |
7.2% |
| Katana Attachment | Cubes |
![]() |
4.8% |
| Assault stone | Jewelry |
![]() |
7.2% |
| Assault stone | Jewelry |
![]() |
4.8% |
| Fire Def Up II | Rough auxcore |
![]() |
10.8% |
| Blowdown Resist II | Rough auxcore |
![]() |
12.6% |
| Common Core Crystal | Core Crystals |
![]() |
5% |
Rewards
| Name | Luck |
|---|---|
Katana Attachment |
7.2% |
Katana Attachment |
4.8% |
Assault stone |
7.2% |
Assault stone |
4.8% |
Fire Def Up II |
10.8% |
Blowdown Resist II |
12.6% |
Common Core Crystal ![]() |
5% |
Quests
Quests
Behavior
Mouvement
‹ Walking speed ›
2.4m/s
‹ Running speed ›
7.2m/s
‹ Fighting speed ›
5.4m/s
Detection
‹ Nature ›
Aggressive
‹ Sight ›
40° / 9m
‹ Detection dist. ›
2m
Shape
‹ Front ›
90°
‹ Back ›
90°
‹ Left side ›
90°
‹ Right side ›
90°
Behavior
Mouvement
Walking speed
2.4m/s
Running speed
7.2m/s
Fighting speed
5.4m/s
Detection
Nature
Aggressive
Sight
40° / 9m
Detection dist.
2m
Shape
Front
90°
Back
90°
Left side
90°
Right side
90°
Fighting features
Lv.
Statistics
HP
34163
36057
Strengh
160
164
Ether
142
146
Dexterity
110
112
Agility
60
61
Luck
99
102
Physical Def.
60
61%
Def. Ether
30%
Crit. Rate
10%
Block rate
100%
BackRewards
EXP
211
221
WP
18
SP
8
Gold
96
100
Fighting features
—
—
— Lv. —
Statistics
‹ HP ›
34163
36057
‹ Strengh ›
160
164
‹ Ether ›
142
146
‹ Dexterity ›
110
112
‹ Agility ›
60
61
‹ Luck ›
99
102
‹ Physical Def. ›
60
61%
‹ Def. Ether ›
30%
‹ Crit. Rate ›
10%
‹ Block rate ›
100%
BackRewards
‹ EXP ›
211
221
‹ WP ›
18
‹ SP ›
8
‹ Gold ›
96
100
Base Resistances

40%
‹ Break ›

—%
‹ Topple ›
—%
‹ Launch ›

—%
‹ Smash ›

—%
‹ Blowdown ›

—%
‹ Knockback ›
Base Resistances

40%
Break

—%
Topple
—%
Launch

—%
Smash

—%
Blowdown

—%
Knockback
Rage
| Conditions | Description |
|---|---|
| HP have been reduced |
Increases damage dealt per each ally in battle : 20% Ether damage received is reduced : 30% Damage received from elemental weakness increased : 30% Type : |
Rage
| Type | Conditions | Effects |
|---|---|---|
![]() |
HP have been reduced |
Increases damage dealt per each ally in battle : 20% Ether damage received is reduced : 30% Damage received from elemental weakness increased : 30% |
Arts
Desperate Charge
100
Warrior Pride
3000
Wings of the Albatross
150
Arts
Desperate Charge
| Type | Reinforcements |
|---|---|
| Recharge | 60 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 100 |
| Hit | 1 |
| Target | Self |
| Area of effect | Circle around |
| Radius | 15m |
Warrior Pride
| Type | Recovery |
|---|---|
| Recharge | 45 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 3000 |
| Hit | 1 |
| Target | All Allies |
| Area of effect | Circle around |
| Radius | 20m |
Wings of the Albatross
| Type | Ether |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 10 seconds |
| Reaction | Blowdown |
| Effect | — |
| Power | 150 |
| Hit | 1 |
| Target | All Enemies |
| Area of effect | Line |
| Lenght | 12m |
| Wide | 4m |
Cubes 

Jewelry
Rough auxcore 
Core Crystals
Cores ship
