General information
From :
Version
Crane Serprond
| Family |
Serprond |
|---|---|
| Category |
|
| Base level | Lv.40 Lv.44 |
| Time | — |
| Weakness |
|
| Weather | |
| Musics | Battle!! |
Crane Serprond
Lv.40 Lv.44
Salvage Point Enemy
Apparitions
Salvage Points
Rewards
| Name | Type | Rarity | Luck |
|---|---|---|---|
| Berserk Ring | Jewelry |
![]() |
10% |
| Leader's eyepatch | Hats |
![]() |
7.2% |
| Leader's eyepatch | Hats |
![]() |
4.8% |
| Affinity MAX Atk III | Rough auxcore |
![]() |
8% |
| Physical Defense Up III | Rough auxcore |
![]() |
8% |
| Common Core Crystal | Core Crystals |
![]() |
7.5% |
| Ureilite Chip | Cores ship |
![]() |
10.8% |
Rewards
| Name | Luck |
|---|---|
Berserk Ring |
10% |
Leader's eyepatch |
7.2% |
Leader's eyepatch |
4.8% |
Affinity MAX Atk III |
8% |
Physical Defense Up III |
8% |
Common Core Crystal ![]() |
7.5% |
Ureilite Chip ![]() |
10.8% |
Behavior
Mouvement
‹ Walking speed ›
6m/s
‹ Running speed ›
10.5m/s
‹ Fighting speed ›
9m/s
Detection
‹ Nature ›
Aggressive
‹ Sight ›
70° / 40m
‹ Detection dist. ›
20m
Behavior
Mouvement
Walking speed
6m/s
Running speed
10.5m/s
Fighting speed
9m/s
Detection
Nature
Aggressive
Sight
70° / 40m
Detection dist.
20m
Fighting features
Lv.
Statistics
Element
HP
253176
295175
Strengh
283
309
Ether
278
304
Dexterity
138
150
Agility
77
83
Luck
121
132
Physical Def.
77
83%
Def. Ether
25%
Crit. Rate
8%
Block rate
0%
Rewards
EXP
1630
1920
WP
33
36
SP
15
Gold
560
628
Fighting features
—
—
— Lv. —
Statistics
‹ Element ›
‹ HP ›
253176
295175
‹ Strengh ›
283
309
‹ Ether ›
278
304
‹ Dexterity ›
138
150
‹ Agility ›
77
83
‹ Luck ›
121
132
‹ Physical Def. ›
77
83%
‹ Def. Ether ›
25%
‹ Crit. Rate ›
8%
‹ Block rate ›
0%
Rewards
‹ EXP ›
1630
1920
‹ WP ›
33
36
‹ SP ›
15
‹ Gold ›
560
628
Base Resistances

40%
‹ Break ›

—%
‹ Topple ›
—%
‹ Launch ›

—%
‹ Smash ›

100%
‹ Blowdown ›

100%
‹ Knockback ›
Base Resistances

40%
Break

—%
Topple
—%
Launch

—%
Smash

100%
Blowdown

100%
Knockback
Rage
| Conditions | Description |
|---|---|
| HP have been reduced |
Damage received from elemental weakness increased : 30% Counters attacks with 10% ether damage. Type : |
Rage
| Type | Conditions | Effects |
|---|---|---|
![]() |
HP have been reduced |
Damage received from elemental weakness increased : 30% Counters attacks with 10% ether damage. |
Arts
Auto-Attack
100
Mega Wave
250
Jet Stream
200
Lightning Storm
400
Arts
Auto-Attack
| Type | Physical |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 3 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 100 |
| Hit | 1 |
| Target | One Target |
| Lenght | 80m |
Mega Wave
| Type | Ether |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 30 seconds |
| Reaction | Blowdown |
| Effect | — |
| Power | 250 |
| Hit | 1 |
| Target | All Enemies |
| Area of effect | Rear-facing |
| Lenght | 80m |
| Wide | 10m |
Jet Stream
| Type | Ether |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 12 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 200 |
| Hit | 1 |
| Target | All Enemies |
| Area of effect | Line |
| Lenght | 80m |
| Wide | 10m |
Lightning Storm
| Type | Ether |
|---|---|
| Element | ![]() |
| Recharge | 40 seconds |
| Reaction | — |
| Effect | — |
| Power | 400 |
| Hit | 6 |
| Target | All Enemies |
| Area of effect | Circle around |
| Radius | 80m |
Jewelry 
Hats 

Rough auxcore
Core Crystals
Cores ship
